Skip to main content

İŞKUR’dan İşsizlere Destek

Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) tarafından hayata geçirilen İş Başı Eğitim Programı ile; işsiz gençlerin bir işe yerleştirilerek, tecrübe ve çevre edinmelerinin yanı sıra mesleki bilgilerin de verilmesi öngörülmekte.2013 yılının ilk yarısında 45 bin işsiz gencin yararlandığı İş Başı Eğitim Programının hedefi, yıl sonuna kadar bu sayının 150 bin kişiye ulaşması ve piyasada eleman arayan işletmelerin tecrübeli, nitelikli ve bilgili elemanları kolaylıkla bulması dolayısıyla istihdam yaratılmasıdır.

Kursiyer İşsizlerin Maaşlarını İŞKUR Karşılayacak

İş Başı Eğitim Programında işe alınan işçilerin eğitimleri, sigortaları, günlük yevmiyeleri gibi giderler İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. İŞKUR Başkanlığı tarafından işçilere günlük 25 Türk Lirası ücret verilmesi öngörülmektedir.

Programın Süresi

İş Başı Eğitim Programı, 2 yıl(24 ay) sürmektedir. Program dahilinde toplam 160 iş günü çalışmak gerekmektedir. Bu süre engelli vatandaşlarımız için 24 ay içerisinde toplam 320 iş günü olarak verilmektedir.

Programa Başvuru için Gereken Şartlar

  • İşsiz gençler, çalışmak istedikleri işyerlerini kendileri seçebilmektedir,
  • İş veren işletme sahibi ile, iş arayan işsiz birey arasında kan bağı bulunmaması gerekmektedir
  • Programa başvuran işletmelerin, son üç ayda çalıştırdıkları işçiler için SGK borcu bulunmaması gerekmekte ya da sigortasız işçi çalıştırmamış olması gerekmektedir.

İş Başı Eğitim Programına Başvuru

Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüklerine, İŞKUR’a ve Hizmet Müdürlüklerine başvurular yapılabilir.

Yeni düzenlemelere göre, İŞKUR’a internet üzerinden başvuru yapılabildiği gibi turkiye.gov.tr adresinden de kayıt yapılabilmektedir.

Başvuru Şartları

  1. 15 yaşını doldurmuş olmak,
  2. İşkur’a kayıtlı işsiz olmak

İş Başı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir ?

İş Başı Eğitim Programından, 15 yaşını tamamlamış gençler, öğrenciler, işsizler, engelli vatandaşlarımız ve işletmeler yararlanabilmektedir.

En az 10 sigortalı işçiye istihdam eden işletmeler,  10’da 1 oranında bu programa dahil olabilmektedir.

İş Başı Eğitim Programı Hangi Meslekleri Kapsıyor ?

Mesleki bilginin, vasfın gerekmediği işler hariç tüm meslek gruplarında İş Başı Eğitim Programı uygulanabilmektedir. Temizlik, taşıma, çaycılık gibi mesleki bilgi gerektirmeyen meslek gruplarında ise bu eğitim programı uygulanmamaktadır.