Skip to main content

KOSGEB’den Yeni İş Kuracaklara Haber: 30 Bin TL Bizden !

Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, girişimciliği gençlere farklı bir kariyer fırsatı sunmak ve ekonomik, sosyal anlamda en üst seviyede hayati işlevlerini yerine getiren girişimcilerin desteklenmesi amacıyla; KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’nda değişiklik yapıldı.

Bu bağlamda; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinden mezun olduktan sonra kendi işini kuran ve işleten girişimcilere verilen geri ödemesiz desteğin üst limiti 30 Bin Türk Lirası’na yükseltildi. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin süresinde ve kapsam alanında da değişikliklere gidilerek; eğitim süresini 60 saatten 70 saate çıkarıldı.Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilerin iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri nasıl ve ne zaman yapacağını belirlenmesi amacıyla başarılı bir iş planı hazırlamaları için bu değişikliklerin uygulandığı açıklandı.

Değişikliklerden Sonra Yeni Girişimci Üst Limiti 30 Bin Türk Lirası Oldu

Kendi işinin patronu olmayı hedefleyen yeni girişimcilere eski düzende başlangıç sermayesi olarak 27 Bin Türk Lirası verilirken, değişiklikler sonrası bu rakam 30 Bin Türk Lirası oldu. Bu kapsamda Yeni Girişimci Desteği destek üst limitleri şu şekilde oldu;

  • İşletme Kuruluş Giderleri Desteği : 3 Bin Türk Lirası
  • Kuruluş Dönemi Makine-Teçhizat, Yazılım v.b. Desteği : 15 Bin Türk Lirası
  • İşletme Giderleri Desteği: 12 Bin Türk Lirası

Yapılan değişiklikler sonrası, işsizler başta olmak üzere kadınlar, engelli vatandaşlarımız gibi tüm grupların iş kurması amacıyla verilen eğitimlerin süresi 70 saate çıkarılmış oldu.

KOSGEB, Üniversitelerde Eğitim Alan Öğrencileri de Destekleyecek

 KOSGEB tarafından alınan kararla, örgün eğitim kapsamında verilen Girişimcilik derslerinin bir akademik yıl içerisinde en az 56 saat olarak uygulanmasına karar verildi. Derslerden faydalanan öğrenciler, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası alıp, hibe olarak verilen 30 Bin TL’lik girişimcilik desteğinden faydalanabilecek.