Skip to main content

Girişimcilik Engel Tanımaz

Girişimcilik Engel Tanımaz Projesi; Sivil Toplum Kuruluşları, Bakanlıklar, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile KOSGEB’in ortaklaşa gerçekleştirdiği projedir. Girişimcilik Engel Tanımaz Projesi engellilerin ve engelli yakınlarının iş dünyasına kendi kuracakları işletmelerle girmelerini ve ekonomik ve sosyal açıdan güç kazanmalarını amaçlamaktadır. Ayrıca projeye, işçi, memur, işletme sahibi olmayan engeli vatandaşlarımızın yanı sıra işletmesi olan engelli vatandaşlarımız ve yakınları da katılabilecekler.

Projenin temel hedefi, kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilerin ve yakınlarının koçluk hizmetinden yararlanarak kendi işini kurması ve KOSGEB’in verdiği Yeni Girişimci Destek Programından faydalanabilmesi.

Girişimcilik Engel Tanımaz Projesi Mezun Vermeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz ay Girişimcilik Engel Tanımaz Projesi kapsamında Kayseri’de verilen Yeni Girişimci Desteği Eğitiminde başarılı olan 43 engelli girişimciye sertifikaları verildi. Eğitimlerini başarıyla geçerek hibe desteğe hak kazanan girişimcilere, kendi işlerini kurabilmeleri için 30 Bin liraya kadar hibe desteği sağlandı. Desteğin 30 Bin lirası hibe olmak üzere, toplam 70 Bin lira geri ödemeli kredi desteği verilmekte.

Sertifika töreninde konuşan KOSGEB Kayseri Merkez Müdürü Erdal ÇINAR, belgeyi alan engellilerin protokol gereğince iş kurabilmeleri için 30 bin TL hibe desteğinin hazır olduğunu ve büyük düşünenler için ise faizsiz 70 bin TL uzun vadeli kredi seçeneğinin mevcut olduğunu söyledi.

KOSGEB Yeni Gİrişimci Desteği

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği; kuruluş giderlerini, kuruluş döneminde donanım ve teçhizat alım giderlerini, işletme giderlerini ve sabit yatırım desteğini kapsamaktadır.

KOSGEB tarafından 3.000 TL işletme kuruluş giderleri desteği verilmektedir,

Kuruluş dönemindeki teçhizat, donanım, yazılım gibi harcamalara ise 15.000 TL gider desteği verilmektedir,

Personel ücretleri, iş yeri kirası, elektrik, su, ısıtma ve telekomünikasyon gibi temel ihtiyaçların giderleri için ise toplamda 12.000 TL geri ödemesiz destek verilmekte,

Ayrıca kendi işini kurmak isteyen girişimcilere, teminat karşılığı 70.000 Lira sabit yatırım desteği KOSGEB tarafından verilmekte.