Skip to main content

Avrupa Birliği ve KOSGEB’in Ortaklaşa Verdiği Hibe Kredileri

Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa verdiği geri ödemesiz kredi yani hibe desteği, KOSGEB‘in destek programlarını da içine almakta ve MFİBKOSGEB işbirliğinde yürütülmektedir. Kredi fonlarının genel sahibi Avrupa Birliği’dir.

Avrupa Birliği Hibe Desteği programları çerçevesinde, hükümetlere fon desteği sağlamakta(Türkiye gibi ülkelere).Hükümetler, KOSGEB gibi küçük işletmeleri ya da girişimcileri desteklemek amacıyla kurmuş oldukları kurumlara bu fonu(parayı) aktarmakta.

Yani Avrupa Birliği hükümetlere diyor ki; “Ben size bu kadar fon ayırdım, bu hibeyi ülkenizde iş fikri olup da sermaye bulamayan girişimcileri desteklemek için kullanacaksınız ve ben bundan kâr etmeyeceğim.”

Diğer bir deyişle, globalleşen dünyada yeni fikirlere ve projelere destek verilerek, küresel ekonomiye katılım ve destek sağlanmış olduğu gibi; kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ya da iş fikri sahiplerine de katkıda bulunulmuş oluyor.

Avrupa Birliği Hibe Desteğinin Miktarı

Destek kapsamında, KOBİ’lere verilmesi kararlaştırılan en yüksek miktar 100 Bin Euro’dur.

Avrupa Birliği Hibe Desteğine Başvuru

Avrupa Birliği Hibe Destek Programına başvuru yapmak isteyen girişimci ve KOBİ’ler, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın kurduğu Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne başvurularını ; MFİB tarafından belirlenmiş başvuru tarihleri arasında belgeleri göndererek başvurularını gerçekleştirebilirler.

AB Hibe Desteğinden Kimler Yararlanabilir ? Katılım Şartları Nelerdir ?

Avrupa Birliği Hibe Desteğinden, KOBİ’ler, üniversiteler, meslek odaları, vakıflar, sendikalar, dernekler ve kooperatiflerin yanı sıra, belediyeler, il özel dairesi veya muhtarlıklar yararlanabilmektedir.

Avrupa Birliği Tarafından Desteklenecek Projeler

Avrupa Birliği Hibe Desteği kapsamında desteklenecek projeler; Avrupa Birliği Mali İşbirliği çerçevesinde desteklenmesi uygun görülen projeler, bölgesel kalkınma hedefine uygun projeler olmalıdır. Bu projeler, AB tarafından kararlaştırılan ve başvuru rehberine eklenen şartları kapsayan nitelikte olmalıdır.

Hibe Desteğini Hangi Kurumdan Talep Edebilirim ?

Avrupa Birliği Hibe Desteği programı için ayrılan fonlar, MFİB(Merkezi Finans ve İhale Kurumu), AB Genel Sekreterliği ,KOSGEB ve AB komisyonu kurumları tarafından yönetilmektedir. Başvurular sadece MFİB üzerinden yapılabilir.

2 thoughts to “Avrupa Birliği ve KOSGEB’in Ortaklaşa Verdiği Hibe Kredileri”

  1. slm ben ister büyük baş hayvancılık küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum hibe destekli veriliyormu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.