Skip to main content

KOSGEB 50.000 TL Faizsiz Kredi Vereceğini Açıkladı

İşini kurmuş olan KOBİ’lere en büyük destek yine KOSGEB‘den geliyor. 50.000 TL değerinde kredi faiz desteği vererek KOBİ’lere destek olmak istediklerini belirten KOSGEB Başkanı Recep Biçer, bu uygulamadan KOSGEB Veri Tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ’ler yararlanabilecek.

50 Bin TL’lik bu desteğin resmi adı ” İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği “olarak açıklandı.

Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak için gerekli en önemli şart:

 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı beyannamelerinin güncel olması

KOSGEB Veri Tabanına ücretsiz olarak kayıt olabileceğinizi söyleyelim. Kayıt işlemi için detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin 50.000TL olacağını ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirterek, kredi vadesinin ise, ilk 12 (oniki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay şeklinde faizsiz olacağını açıkladı.

50 Bin TL Faizsiz Kredi Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

50 Bin TL faizsiz kredi imkanından faydalanmak isteyen KOBİ’ler için başvurular 19 Aralık 2016’da müracaata açılacak. Başvuruların son tarihi ise 31 Aralık 2016 olacak.

Temellerinin atıldığı 1990 yılından bu yana küçük orta ölçekli işletmelere destek vermek amacıyla faizsiz kredi ve hibe kullanma imkânı sunan KOSGEB, son yıllarda girişimcilerin ve kendi işini kurmak isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği kurumların başında yer alıyor. Son olarak 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vereceğini duyuran KOSGEB, veri tabanına kayıtlı tüm KOBİ’lerin başvurularını değerlendirmeye almaya başlayacak. Henüz başvuru tarihine sayılı günler kalmış olsa da, birçok KOBİ bilgilerini güncellemek için KOSGEB’in web sitesine akın ederek zaman zaman siteye erişimin kesilmesine yol açtı.

Eğer siz de işinizi büyütmek, yeni pazarlara açılmak ve daha fazla çalışan istihdam etmek için KOSGEB’in 50 bin TL kredi teşvikinden faydalanmak istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı bu yazıda öğrenebilirsiniz.

KOSGEB 50 bin TL kredi teşvikine kimler başvurabilir?

Yeni iş kuran, var olan işini büyütmek isteyen TC vatandaşı ve 18 yaşından büyük olan herkes KOSGEB’in 50 bin TL’lik kredi teşvikinden faydalanmak için başvuruda bulunabilir. Hem şahıs işletmeleri, hem de şirketler tarafından yoğun bir şekilde bilgi güncellemesi yapıldığı için KOSGEB’in şirket veri tabanı sistemine girişte uzun süren aksaklıklar yaşanabiliyor. Kosgeb başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Nasıl başvurulur?

1- KOBİ sistemine kayıt

Öncelikle bu adres üzerinden KOBİ destek sistemine giriş yapın. Şuan aşırı derecede talep olduğu için site geç açılabilir. Açılan sayfa üzerinden “KOSGEB’e ilk kayıt” butonuna tıklayın ve yönergeleri takip edin. Bu bölümden işletmenizin adını, hizmet verdiği kategoriyi ve hangi vergi dairesine bağlı bulunduğunu işaretleyin. Şirketinizin kurulduğu yıl, yer ve iletişim bilgileri gibi bölümleri de eksiksiz olarak doldurduktan sonra en altta yer alan kutucuğu işaretleyerek bilgilerin doğruluğunu beyan ettiğinizi onaylayın. Bundan sonra açılan sayfada size en yakın KOSGEB birimini listeden seçin.

2- KOBİ beyannamesini doldurun

İlk adımı başarıyla tamamladıktan sonra KOBİ beyannamesini doldurup bulunduğunuz mahaldeki KOBİ birimine kaşeli ve ıslak imzalı olarak teslim etmeniz gerekir. Word belgesi halinde bilgisayarınıza indirebileceğiniz KOBİ beyannamesinde şirketinize ait mali kayıtlar ve SGK bilgileri yer alır.

 • Bu sayfa üzerinden KOBİ destek sisteminde oturum açın.
 • Yararlanıcı Durum Tespit Formu (YDTF) yazısının altındaki “Kobi Beyannasi” bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada şirketinizi temsil edecek yetkilinin kimlik ve iletişim bilgilerini girin. Daha sonra işletmenizin faaliyet konusunu ve açık adresini de girmeniz gerekecektir.
 • “Kaydet” yazısına tıklayıp tüm adımları tamamladıktan sonra Kobi Beyannamesi ve Kobi Bilgi Dökümanı dosyaları listelenecektir. Word simgesinin yanındaki “İndir” butonu üzerinden bu dosyaları bilgisayarınıza indirin, yazıcıdan çıktısını alın. Kaşenizi basıp imzaladıktan sonra size en yakın KOSGEB birimine ulaştırın.

UYARI: Yukarıda sizden istenen tüm bilgileri 15 dakika içinde eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bunun için ihtiyaç duyacağınız SSK kayıtları ve vergi beyannamesi gibi belgeleri yanınızda hazır ettikten sonra başvuru sayfasını açmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde doldurduğunuz tüm kutucuklar sıfırlanacak ve başvuruyu yeniden yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yanlış, eksik veya hatalı bilgi verdiğiniz takdirde kredi başvurunuzun reddedilebileceğini de unutmayın.

3- Sıfır faizli işletme kredisine başvurun

Bu sayfa üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizle KOSGEB’in 50 bin TL’lik kredisine başvurunuzu yapın.

4- İnceleme ve onay süreci

KOSGEB şubesindeki uzmanlar başvurunuzu inceleyecek, verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit edecektir. Daha sonra size telefonla ulaşıp talebinize dair geri dönüş sağlayacaklardır. Eksik belgeleriniz varsa bunları tamamlamanız da sizden istenebilir.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer’in AA’ya verdiği demeçte tüm başvuruların şehir bazlı kota sistemine tabi tutulacağı ve başvurular esnasında hiçbir kuruluşa avantaj sağlanmayacağının da altı çizildi. Bu da nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde daha fazla KOBİ’nin 50 bin TL’lik krediden faydalanabileceği, küçük illerde ise kredi almaya hak kazanmanın daha zor olacağı anlamına geliyor.

Hangi sektörler krediden faydalanabiliyor?

İthalat yerine ihracata dayalı ve birden fazla personel istihdamını içeren bir iş planınız varsa onay alma ihtimaliniz daha da artacaktır. KOSGEB’in kredi başvurularını değerlendirirken ülke ekonomisine katma değer sağlayan, yurtdışı pazarlara açılabilme imkânı olan, ileri teknoloji ürünleri üzerine çalışan işletmelere pozitif ayrımcılık sağladığı bilinen bir gerçek. Tabii bu işletmelerin de KOBİ veri tabanında güncel kaydının bulunması gerekiyor.

Son başvuru tarihi ne zaman?

19 Aralık Pazartesi günü başvuruları kabul etmeye başlayacak olan KOSGEB, yeni yıla kadar (31 Aralık) 50 bin TL krediden faydalanmak isteyenlerin taleplerini değerlendirecek. KOSGEB sisteminde yoğunluk yaşandığı için giriş yapamıyorsanız gece geç saatlerde tekrar denemeniz tavsiye edilir.

Hangi bankalardan KOSGEB kredisi veriyor?

Üst limiti 50 bin TL olmak üzere kredi kullanma başvurunuz KOSGEB’in anlaşmalı olduğu kamu bankaları tarafından onaylanması yeterli. Bankanın çıkaracağı faiz oranı KOSGEB tarafından ödenecek ve yine KOSGEB tarafından belirlenen ödeme planına göre kredi borcunuzu bankaya ödeyeceksiniz.

Halkbank, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Garanti başta olmak üzere birçok banka KOSGEB’le anlaşmalı kredi vermektedir.

Kredinin hibeden farkı nedir?

Daha önce de girişimcilere 50 bin TL hibe veren KOSGEB, harcamalarına ait faturaları dosyalayarak kendisine ispatlayan işletmelere geri ödemeyi yapıyordu. Yani önce 50 bin lirayı kendi cebinizden harcıyor, daha sonra KOSGEB’den bunu geri alıyordunuz. Fakat kredide bunun aksine 50 bin TL’yi peşin olarak alıyor, 1 sene boyunca hiçbir şekilde ödeme yapmıyorsunuz. Daha sonra 3 ayda bir olmak üzere ödemenin tamamını 36 ay (3 sene) içinde KOSGEB’e geri ödemeniz gerekiyor. Bu da ortalama

KOSGEB’de döviz devri kapandı

Ülke genelinde başlatılan Türk Lirası seferberliğine katılacaklarını duyuran KOSGEB Başkanı Recep Biçer, yalnızca TL üzerinden kredi vereceklerinin de altını çizmişti. Hibe programlarına başvuran ve dolar üzerinden yaptığı harcamalar için geri ödeme talep eden girişimcilere KOSGEB artık destek vermeyecek ve sadece TL ile yapılan ödemeleri değerlendirmeye alacak.

4 thoughts to “KOSGEB 50.000 TL Faizsiz Kredi Vereceğini Açıkladı”

 1. Sizin kırdınız ancak iki üç kişi içindir biz zorda olan esnaflar ulaşamaz ev borç araç borç bunlar fasafiso bidefa site giriş berbat alan alır gerisi hava alır gelin kapıda verin esnafı dinlemeden kredi vermeyin ihtiyaç sahibi olan işletme zaten başının çaresine bakmak için sağa sola koşturmaca için de gelip de kredi ile mi uğraşısin allah kapınıza düşürmesin inşallah

  1. bu sefer bu kredidinin amacı farklı daha çok mikro yani küçük esnaflar faydalanabilecek senin fazla birşey yapmana gerek yok bağlı bulunduğun odadan faaliyet raporu al muhaseye git senin işlemleri halletsin gerekli olan herşeyi onlar yapıyor kosgebe üye olmana gerekte yok zaten başvuru yaparken seni veri tabanına kayıt yapıyor ben ce biran önce başvurunu yap.

 2. Belirtilen süre içerisinde KOSGEB web sayfasından 50,000 TL faiz destekli kredi için başburuda bulundum. Başvuru formunda istenen tüm bilgileri doğru olarak yazdım ve en sonda da gönder yaparak tamamladım.Gelen pencerede başvurumun başarılı olarak tamamlandığı ve sonucun mail adresime bildirileceği yazılıydı.Buraya kadar bir eksik veya sorun var mı ????? YOK

  Ama bugun öğreniyorum ki başvuru ile birlikte KOBİ beyannamesi doldurularak KOSGEB’E teslim edilmesi gerekiyormus.Sayet basvuru için Beyanname doldurup teslim etmek gerekiyorsa neden başvuru formu doldurulması sırasında bilgi verilmiyor.2 universite bitirdim.Fakultede öğretim görevlisi olarak ders veriyorum.Eger ben bu basvuruyu bu sekilde eksik yapabiliyorsam ülkemde kaç kişi başvuruyu doğru yaptı acaba.Soruyorum sayın KOSGEB yöneticilerine.Basvuru sırasında formun doldurulması veya veri tabanına kaydolunması gerektiği söylenebilirdi.Eksik basvuru yapılmıs ise neden ” basvurunuz basarıyla tamamlanmıstır ” ibaresi cıkıyor.Eksik birsey varsa eksiklik bildirilmeliydi.Yani anlayacağınız aynı hikaye.Adrese teslim işler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.