Skip to main content

Ar-Ge Faaliyetlerine 10 Milyon Lira Destek

Ar-Ge projelerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 50 Milyon Lira’ya kadar destek yolda. Bakan ERGÜN’ün yaptığı açıklamaya göre 50 Milyon liralık bütçeye ihtiyaç duyan Ar-Ge projelerine 3 Milyon 600 Bin lirası hibe, toplamda 10 Milyon liralık destek verilecek. Maliyeti toplam 50 Milyon liraya ulaşan projelerin 10 Milyon liralık kısımları Maliye Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştireceği destek programlarıyla sağlanacak.

İki gün sürecek olan 2.Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, “Ar-Ge projeleri için 3.6 Milyon lirası hibe olmak üzere, 10 Milyon TL destek sağlanacak.” dedi.Bakan ERGÜN, zirvede görüşülen konuların ileride atılması gereken adımlara ışık tutacağını belirterek; “ülkemiz bu konuda çok yol almasına rağmen halen arzu edilen konumda değil.Birçok firma kendi imkanlarını kullanarak kurdukları Ar-Ge merkezlerinde, global pazardaki paylarını artırmaya çalışıyor. Amacımız, Ar-Ge projeleri üzerinde çalışan diğer firmalara da bu konuda destek sağlamak.” diye konuştu.Sermaye sıkıntısı yaşayan KOBİ’ler ve tekno girişimciler için programın gerekli ve yerinde olacağını vurgulayan ERGÜN, geride bıraktığımız 11 yıl için elde ettiğimiz kazançlar için Türkiye’nin Ar-Ge konusunda sağlam temeller attığını söyledi.

Program Hangi Destekleri Kapsıyor ?

  • İşçi ve Usta gibi yarı nitelikli işgücü piyasasını geliştirme
  • Tasarımcı, Ar-Ge mühendisliği gibi alanlarda işgücünü geliştirme
  • Stratejik(hammadde fiyatları v.b.) bilgi kaynaklarına erişim
  • Hammadde maliyetini düşürmeye yönelik çalışmalar
  • Enerji, ulaşım, arıtma gibi alanlarda alt yapının güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar

Vergi Teşviki Yok

Ar-Ge destek programında, yürürlükte olan teşvik programlarının aksine vergi veya prim desteği yerine hibe ve kredi faiz desteği verilecek.Programa göre, 6 Milyon 500 Milyar liralık finansman için kredi faiz desteği sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.