Skip to main content

Genç Girişimcilere Vergi Desteği

01.01.2014 yürürlük tarihli yeni Gelir Vergisi Kanunu yasa tasarısı TÜRKİYE Büyük Millet Meclise gönderildi. Yeni Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi kanunu ile birleştirilerek maddelerin anlaşılır olması hedeflenmiş ve kişi veya işletmelerin kazançları üzerinden vergilerin hesaplanmasına olanak sağlamıştır. Yeni Gelir Vergisi Kanun tasarısında, yatırım-üretim ve istihdamın teşvik edilmesi amacını güden 83’üncü maddeye göre; ticari, zirai ve mesleki çalışmaları sebebiyle ilk defa gelir vergisine tabi olan 29 yaşını doldurmamış gerçek mükellef kişiler için vergisel bir avantaj sağlanmıştır. Bu maddeye göre, kazancın asgari ücretin yıllık tutarına isabet eden kısmı vergilendirilmemektedir.

Vergi Teşvikinden Kimler Yararlanabilir?

Yeni Gelir Vergisi Kanunu’ndan yararlanmak isteyen kişilerden aşağıda şartları yerine getirmesi istenmektedir.

  • Tam mükellef olan kişi, mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmalıdır,
  • İşe başlamanın, kanuni süre içinde bildirilmesi gerekir,
  • Mükellef, bizzat işinde çalışmalıdır,
  • Vergi indirimi kapsamındaki; ticari faaliyet, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyetinden elde edilen kazançlar olup bahsi geçen faaliyetler sebebiyle ilk defa gelir vergisine tabi olunmalıdır,
  • Sahte veya yanıltıcı belge düzenlememiş olması gerekmektedir,
  • Faaliyetin adı ortaklık ya da şahıs şirketleri aracılığıyla yürütülmesi durumunda tüm ortakların maddedeki şartları taşıması gerekir.

Vergi Teşvikinde Süre Sınırı

Yeni Gelir Vergisi Kanun tasarısına göre, girişimciler vergi teşviki için faaliyete başlamış oldukları dönem dahil olmak üzere üç vergilendirme dönemi süresince vergi indiriminden yararlanabilir .Süre sınırı ve uygulama isteğe bağlı olup, mükellef talep ettiğinde vergi indirimi uygulamasından yararlanabilecektir .Vergi indiriminden yararlanmış olması diğer indirimlerden yararlanılmasına engel değildir .Vergi indiriminden yararlanmak isteyen mükelleflerin talebi doğrultusunda, faaliyete başladıkları vergilendirme döneminden itibaren üç vergilendirme dönemi süresince kazanmış olduğu miktarın asgari ücretin yıllık tutarına denk gelen kısmının vergi tarifesinin ilk dilimine uygulanan oran ile çarpılmasıyla çıkan sonuç, mükellefin kazançları üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.