Skip to main content

Girişimcilerin En Büyük Derdi: Sermaye

Sermaye problemlerinden dolayı birçok girişimci iş kurmakta zorlanıyor. Melek Yatırımcı Şirketi BIC Angel Investments’in son araştırması Türkiye’deki girişimciler ve girişimci adayları hakkında oldu. İnternet üzerinden yapılan araştırmaya göre, girişimciler 50 Bin ila 250 Bin TL arasındaki sermaye bütçesi için yatırımcı bulmakta zorlanıyorlar. Araştırmanın diğer bir sonucu ise girişimcilerin yaş ve cinsiyet bilgileri üzerinde oldu. Açıklamaya göre erkekler girişimciliğe 27 yaşında başlarken, kadınların girişimciliğe ilk atılımı 31 yaşında oluyor.

BIC Angel Investments şirketi, son yıllarda Türkiye’de atılım yapan girişimcilere daha destekler ve hizmetler sağlayabilmek amacıyla internet üzerinden bu araştırmayı yaptıklarını duyurdu. Bilindiği üzere ülkemizde girişimcilik son yıllarda yükselen bir cazibe alanı olmakta.

Melek Yatırımcı Şirketi BIC Angel Investments’in araştırmasına %81 erkek, %19 oranında kadın olmak üzere 156 girişimci katıldı. Araştırmada öne çıkan bir diğer husus ise kadın girişimcilerin, erkek girişimcilere oranla 4 yıl geç atılım yapmaları oldu.156 kişinin katıldığı araştırma sonucuna göre, her girişimcinin 3-4 yıllık iş tecrübesi bulunmakta.

Araştırmaya katılan girişimcilerin büyük bir oranı daha önce profesyonel olarak iş tecrübeleri edinmiş. İnternet üzerinden yapılan anket araştırmasına en çok katılım %60 ile İstanbul’dan, %15 Ankara’dan, kalan yüzdelik kısım ise diğer illerden olmuş.

Girişimcilerin Yüzde 58’i Üniversite Mezunu!

Melek Yatırımcı Şirketi’nin yaptığı internet anketine katılanların %58’i üniversite mezunu olmakla beraber, %24’ü yüksek lisans, %3’ü ise doktora belgelerine sahip. Göze çarpan diğer detay ise, katılımcıların %74’ü halen yatırım aramakta.

Araştırmaya katılan girişimcilerin büyük bir kısmı, 50 Bin TL ila 250 Bin TL arasında sermaye desteği arayışında zorlanıyor. Girişimcilerin diğer sorunları ise;

  • Yatırımcıların risk almaktan korkmaları
  • Yasaların girişimciliğe elverişli olmaması
  • Girişimcilerin tecrübesiz olmaları
  • Yatırımcıya ulaşma aşamasındaki zorluklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.