Skip to main content

İşbirliği Güçbirliği Programında İşbirliği Yapan İşletmeler Hibe Aldı

2011 yılının ilk çeyreğinde İşbirliği Güçbirliği Programı kapsamında, işbirliği yapan 5 işletme Polmat Basımevi İnşaat Eğitim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni kurarak 247 Bin 375 Liralık hibe desteği aldı.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde faaliyet gösteren Bilge Matbaası, Kocabay İnşaat Malzemeleri(San.Tic.Ltd.Şti), Yükseliş Matbaası ve  Tipo Tesisi, İncinur Matbaası, Aşina Emlak(İnş.Tar.Ür.Oto.Tic.Ltd.Şti) şirketleri bir araya gelecek KOSGEB’in İşbirliği Güçbirliği Destek Programından yararlanarak Polmat İnşaat Eğitim Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi kurdu.

Küçük ve Orta Ölçekleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı(KOSGEB) tarafından KOBİ’lerin, donanım-teçhizat tedarik konularında sıkıntı yaşamalarını önlemek amacıyla ortak tedarik, sorunlara ortak çözümler sunulması ve rekabet güçlerinin arttırılması için çalışmalar yürütülmekte.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı

Destekten Kimler Yararlanabilir ?

İşbirliği Güçbirliği Destek Programında KOBİ’de şu şartlar aranmaktadır;

  1. 5 işletmenin ortaklığı sonucunda bir şirketin kurulması,
  2. Önceki işletmelerin devamlılığının sürmesi(Kapatılmaması)
  3. İşletmenin ya da işletmelerin, kurulacak olan şirket için kendi şirketini feshederek ortaklığa dahil olması

İşbirliği Güçbirliği Destek Programında Desteklenecek Projeler

Ortak tedarik: Hammadde, mamul, lojistik gibi ihtiyaçlarda ucuz ve daha hızlı ürün temini amacıyla yapılması planlanmaktadır.

Ortak tasarım: Arz ve Talep esas alınarak; Piyasanın ihtiyacı olan ürünlerin üretilmesi, müşteri istekleri doğrultusunda hizmet ve ürünün geliştirilmesi ile ürünün tanıtılması amacıyla yapılacak çalışmalar,

Ortak laboratuvar: Hizmet ve ürünlerin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar neticesinde, ihtiyaç duyulan araştırmalar için laboratuvar desteği verilmektedir.

Üretim kapasitesini ve ürün çeşitlerinin arttırılması, kalitenin geliştirilmesi amacıyla ortak imalat,ürün ve hizmet sunumu konularında sunulan projeler desteklenmektedir.

Programın Süresi ve Destek Miktarı

İşbirliği Güçbirliği Destek Programının destek süresi en fazla 24 ay, en az 6 ay  olarak KOSGEB Başkanlığınca belirlenmiştir.Bu süre zarfında, 5 işletmenin bir araya gelerek bir şirket kurması ve bu şirket üzerinden çalışmaların devam etmesi gerekmektedir.

  1. ve 2. Bölgelerde %50, 3. 4. 5. ve 6. Bölgelerde ise %60 oranında destek verilmesi kararlaştırılmıştır.Program süresince verilmesi planlanan miktar 750 Bin Türk Lirası’dır.Bunun 500 Bin TL’si geri ödemeli, 250 Bin TL’si ise hibe olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.