Skip to main content

Yabancı Marka ve Teknoloji Alacaklara Destek Kredisi

Yurtdışından marka veya Ar-Ge ve İnovasyon gibi alanlarda teknoloji sistemi alacak firmalar ve girişimciler için TİM(Türkiye İhracatçılar Meclisi) ve Türkiye İhracat Kredi Bankası marka ve teknoloji alım kredisi desteği sağlayacak. Kredi desteğinin 10 yıl vadeli ve 10 Milyon dolarlık olması öngörülüyor.

Eximbank(Türkiye İhracat Kredi Bankası) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğiyle yürütülecek olan proje, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği 2’inci Makine Aksamları İmalat Teknolojileri Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde basın ve iş dünyasına aktarıldı. Etkinlik sanayiciler ve eğitimciler tarafından büyük ilgiyle takip edildi. Etkinlikte konuşan TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, ihracatı seviyesinin arttırılması ve ekonominin güçlenmesi açısından Ar-Ge ve İnovasyon’un önemli birer etken olduğunun altını çizdi.

Başkan BÜYÜKEKŞİ, “Dışarıdan marka ya da teknoloji satın almak isteyen firmalara Eximbank tarafından, 10 Milyon dolara kadar Genel Müdür yetkisinde, yukarısı yönetimin yetkisinde olmak üzere 10 ay vadeli krediler temin edilecek” dedi. Öte yandan makine ihracatının büyük oranlarda arttığını belirten Başkan BÜYÜKEKŞİ, “Umuyoruz ki makine ihracatında daha büyük ilerlemeler kaydedeceğiz. Biz, onun için kalifiye ürünleri ele alan yarışmaları önemli görüyoruz.” diye konuştu. TİM Başkanı BÜYÜKEKŞİ,500 Milyar dolarlık ihracat hedefine uygun şekilde Ar-Ge faaliyetleri için 19, tasarım için 8 etkinlik  düzenlediklerini ifade etti.

Toplantıda, yabancı marka ve teknoloji almak isteyen firmalara verilecek destek kredisinin tüm ayrıntıları üzerinde büyük titizlikle çalışıldığı ve uygulama aşamasına gelindiği belirtildi. Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan DALGAKIRAN ise, “Bu güç bir yolculuk ama başarılı olmamamız için bir neden yok” dedi.500 Milyar dolarlık ihracat hedefinin 100 Milyar doları makine sektörü tarafından karşılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.