Skip to main content

Doğru Personel Nasıl Bulunur? – KOBİ’lere Öneriler

Personel arayan KOBİ’lere doğru personel bulmaları için birkaç tavsiyemiz var. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin(KOBİ) en büyük sıkıntılarından birisi de işletmeye faydalı olacak iş tecrübesine ve eğitime sahip personel bulamamak.

Doğru personeli bulmak, hedef kitlenize satış yapmak gibidir. Personel ararken bunun tersi olarak ürün veya hizmet değil de, istihdamımızı satıyorsunuz. Birçok iş görüşmesinde ilk intiba denilen hisse yenilerek doğru personeli ellerinin tersiyle iten işletmeler ve ya işletmeye sırt dönen personeller görmüşsünüzdür. “ Bir personeli ararken nasıl ilan verilmeli? “, ” iş görüşmesinde en çok yapılan hatalar neler? “, ” Personelin karakterini nasıl analiz edebilirsiniz? “..Aklınızdaki tüm soruları cevaplayabilmek ve size doğru personeli bulma konusunda yardımcı olmak amacıyla ” Doğru Personel Nasıl Bulunur? “ adlı yazımızı paylaşmak isteriz.

KOBİ’ler için Doğru Personeli Bulma Rehberi

Kısa bir örnekle konumuzun amacını ve hedefini açıklayalım. Mc Donald’s şirketinde çalışan gençlerin ortalama iş sürelerinin 1 ila 1.5 ay olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde işten ayrılma nedenlerinin başında, personellerin disipline dayanamadıkları gelmektedir. Dünyaca ünlü bilgisayar firması olan HP‘nin İnsan Kaynaklarında 300 kişinin çalıştığını ve yılda ortalama 100 Bin kişinin işten çıkıp, yerlerine personel alındığını biliyor musunuz?

Yukarıdaki şirketlerin iflas etmemesinin nedeni finansal kaynaklarının hiç bitmeyecek olması değil, iş alımı konusunda tecrübeli bir sisteme sahip olmalarıdır.

Madde 1: Kadronuzda istihdam etmek üzere alacağınız kişi, hangi özellikleri taşımalı? İstediğiniz personellerin özelliklerini liste yapmanızı ve bu listeye göre personel aramanızı öneririz.

Madde 2: İş görüşmesine çağırdığınız kişilerin, bilgilerini test ederek onlara tuttuğunuz not defterinde 1’den 10’a kadar not verin.

Madde 3: İş görüşmesine gelen kişinin dürüstlüğünü test etmek amacıyla kesinlikle ama kesinlikle “Kendinizi dürüst biri olarak görüyor musunuz ?” bir soru sormayın. Çünkü hiç kimse ben dürüst değilim demez.Bu soru yerine, “Çalışma arkadaşınız kural dışı bir davranış sergilediğinde, bunu müdürünüze söyler misiniz ?” diye sorabilirsiniz.

Madde 4: Personel ararken hangi konulara dikkat etmelisiniz biliyor musunuz?

İstediğiniz niteliklerde bir personele ulaşabilmeniz için, genel olarak izleyeceğiz yol hangisi olabilir? Personel adayınız iş ilanlarını nereden takip ediyor olabilir ? İlan verecekseniz ilanınız bu insanların göreceği yerde olmalı ve okudukları zaman özellikle sanki onlar için yazılmış olmalı. Başvurular bu yolla daha seçkin olacaktır.

Madde 5: İş görüşmesi sonrası gelen kişiyi neye göre değerlendireceksiniz?

Sadece sözlü görüşme mi yapacaksınız, yoksa yazılı bir test uygulayacak mısınız? Görüşme süreci kaç aşamalı olacak? Görüşmede, yanınızda kimler olmalı ? Bir takım, ancak tüm üyeleri birbiriyle uyumlu çalışırsa iyi iş çıkarabilir. Bu yüzden takım arkadaşlarınızdan da görüşme sırasında destek isteyin. Bu şekilde bir yol izlediğinizde yani işe alma sistemini tasarladığınızda ortaya çıkabilecek farkı görebiliyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.