Skip to main content

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği İle Rehabilitasyon Sistemi Geliştirildi

KOSGEB’den Ar-Ge ve İnovasyon Desteği alan BAMA Teknoloji Tıbbi Cihazlar Danışmanlık Sağlık Bilişim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Türkiye’nin ilk robotlu rehabilitasyon sistemini geliştirerek bir hayali gerçeğe dönüştürdü.

Robotlu Rehabilitasyon Sistemi, TSE ve CE tarafından belgelendirilerek prototipini basına tanıtıldı. KOSGEB tarafından desteklenen Robotlu Rehabilitasyon Sisteminin yapımı ve geliştirilmesi toplam 30 ay sürdü. KOSGEB’in ve devletin sağladığı imkanlarla yürütülen faaliyetler sonucunda, başlarda girişimcilik modeli gibi görünse de, ürünün ortaya çıkmasıyla başarılı bir Ar-Ge projesi halini aldı. Ayrıca Robotlu Rehabilitasyon Sisteminin 30 ay gibi kısa bir sürede gerçeğe dönüştürülmüş olması, büyük bir başarının elde edildiğine kanıt olabilecek nitelikte.

Herhangi bir kaza nedeniyle işlevini kaybetmiş uzuvlara sahip olan ya da geçirdiği bir hastalık sonrası işlevini kaybeden uzuvlara sahip insanların, tekrar yürüyebilmelerine yönelik yapılan rehabilitasyon tedavisinde kullanılmak üzere tasarlandı. Robotlu Rehabilitasyon Sistemi, hastaların egzersizlerinde kullanılacak.

Ayrıca Robotlu Rehabilitasyon Sistemi ile yapılan egzersizler ve çalışmalar, hastalık hakkında bilgilere de ulaşılmasına olanak sağlıyor. Elde edilen verilere bakılarak, hastalığa karşı uygulanacak tedavi yöntemleri de belirlenebilecek. Robotlu Rehabilitasyon Sistemi, aynı zamanda felçli hastalar üzerinde kullanılarak hastaların rehabilite edilmesinde büyük rol oynayacak.

CE Belgesi Nedir ?

Güvenlik, sağlık, tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliğine uygunluğu belgeleyen bir işarettir.

TSE Belgesi Nedir ?

Türkiye’de üretilen ürünlerin, Türk Standartları Enstitüsü yönetmeliğine uygunluğunu belirten belgedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.