Skip to main content

Yöresel Mimariye 10 Bin TL Teşvik

Kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında, kırsaldaki yapılar için Yöresel Mimariye uygun olması koşuluyla 10 Bin Türk Lirası teşvik desteği verilecek. Yöresel mimarinin korunması ve çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi için uygulanacak olan proje hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, “Yöre halkının yaşam koşulları ve ihtiyaçları göz önünde tutularak yöresel mimariye uygun ve sağlık yapılar inşa etmeye çalışacağız” dedi.

“Yanlış Malzeme, Binalar için  Tehdit  Oluşturuyor“

Proje ile yöresel yapılarda kullanılan modern yapı malzemelerinin doğal afetlerde oluşabilecek hasarlara ve kayıplara neden olacağını söyleyen BAYRAKTAR, “Kırsaldaki yapılar, malzemenin bilinçsizce kullanılması yüzünden hem dayanıksız ve sağlıksız olmakta hem de yöre çehresinin güzelliğini bozmakta.” dedi.

Projeye, doğal afetlerden etkilenerek hasar gören bina ve ev sahipleri de başvurabilecek. Türkiye’de saptanan 44 bin 344 hasarlı veya riskli bina mevcut.

TOKİ de Projeye Destek Oluyor

Toplu Konut İdaresi(TOKİ),  Türk mimarisinin ve kültürünün korunması ve yöresel mimarinin geliştirilmesi adına toplam 65 projede inşa ettikleri 25 bin 836 binanın cephesinde yeni tasarımlar uyguladı.

Ülkedeki her bölge için ayrı ayrı 12 tip  mimari tasarım hazırlanarak vatandaşlara sunulacak. Vatandaşlar, kendilerine sunulan 12 tip projeden istediği tipi tercih edebilecek.

Şehirler, Marka Olacak

Kaynakları asgari ölçüde ve etkili kullanarak doğru stratejilerle hareket eden şehirlerin marka olabileceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, “ Gerekli düzenlemeleri yaptık, rasyonel şehircilik politikasını ülkemizin her köşesinde uygulayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.